I forbindelse med de tre større byggeprosjektene som pågår på Paradis - Trivium, Diamanten og Consulens brygge – er det i samråd med Stavanger kommune og Bane NOR Eiendom besluttet å gjøre endringer i trafikkavviklingen og parkeringssituasjonen i området. Bilrampen er nå stengt for biltrafikk, og alt av bil- og anleggstrafikk ledes nå nordover via Consul Sigval Bergesens vei og Paradisveien. For å sikre nødvendig fremkommelighet og trygg trafikkavvikling gjøres det derfor flere endringer langs begge veiene.
Parkering langs veiene fjernes
For å få tilstrekkelig plass til en trygg trafikkavvikling for både biltrafikk, anleggstrafikk, gående og syklende, er det nødvendig å fjerne parkeringen langs Consul Sigval Bergesens vei og Paradisveien. Slik planen er nå, må det påregnes at dette vil gjelde i en større del av byggeperioden, foreløpig frem mot 2029.
I Consul Sigval Bergesens vei etableres det tungsikring mellom kjørevei og gang- og sykkelvei, slik at kjøretøy og myke trafikanter får et fysisk skille.
Langs Paradisveien opprettholdes fortau, og det etableres oppmerking som skiller sykkelveien fra biltrafikk.
Erstatningsparkering
Som følge av at parkeringsplassene langs veien fjernes, er det disponert to alternative parkeringsarealer. Det ene parkeringsarealet ligger i krysset mellom CSB vei og Paradisveien og erstatter parkeringene i Paradisveien. Det andre ligger i sør og er under opparbeidelse med planlagt ferdigstillelse i begynnelsen av oktober som vil erstatte parkeringene til båteiere.
Kartet under viser den planlagte trafikkløsningen, hvilke parkeringsområder som fjernes, plassering av erstatnings parkeringen og hvordan kjørende, gående og syklende skilles i området.
Vi vil fortsette å holde naboer og øvrige brukere av området orientert om endringer som påvirker trafikk, parkering og fremkommelighet gjennom byggeperioden.
